2010. október 29., péntek

Előzmények: a Hōgen és Heiji háborúk (lázadás)

1156. júliusában kitört az ún. Hōgen háború: Go-Shirakawa császár és Sutoku jōkō között kialakult ellentét miatt kitörő fegyveres összecsapás. A vita oka a császár személye volt. Sutoku lemondása után, saját fiát szerette volna a trónra ültetni. Azonban az eseményeket Sutoku és Go-Shirakawa apja, az erőskezű és nagyhatalmú Toba jōkō irányította. Ő pedig a trónra Go-Shirakawat ültette. Toba jōkō halála után a vita eldöntésére a két fél a bushi réteg segítségét hívta. A téma szempontjából fontos bushi családok közül a korszak kettő legjelentősebbje, a Taira és Minamoto családok mind a két oldalon harcoltak. Apa fia ellen, testvér testvér ellen. A csata Go-Shirakawa győzelmével ért véget. Az érte harcolók között ott volt Taira no Kiyomori és Minamoto no Yoshitomo. Sutoku oldalán pedig ott harcolt Yoshitomo apja, Tameyoshi, a Minamoto klán vezére is.

A családok közötti rivalizálás régóta folyt, egyszer a Minamotok, máskor pedig a Taira család emelkedett ki. Ezzel a háborúval azonban, a Tairak hatalma továbbnőtt. Go-Shirakawa kitüntette az oldalán harcolókat, azonban Kiyomori jutalmazása messze túlnőtte Yoshitomo-t, aki pedig ugyanannyit tett a győzelem érdekében. A kettejük közötti ellentét tovább fokozódott és egyenesen elvezetett a 3 évvel későbbi Heiji háborúhoz is (1159.).

Ez hatalmi konfliktusból nőtte ki magát*, Yoshitomo a császár és Kiyomori ellen vonult, de nem volt megfelelően felkészülve és elvesztette a háborút. Az oldalán harcolt három fia is, közöttük Minamoto no Yoritomo, de mindanyuk közül csak Yoritomo élte túl. Győzelme után Taira no Kiyomori megkegyelmezett Yoritomonak és két kisebb féltestvérének (Yoshitsune és Noriyori) is, akiket szerzetesi szolgálatra kötelezett, míg Yoritomot Izu tartományba, a Hōjō család felügyelete alá helyezte. A Hōjōk vazallusai voltak a Taira családnak, és még rokoni szálak is fűzték hozzájuk őket. Emellett a birtokukkal szomszédos területeken is Taira hű családok éltek. Tökéletes hely a Minamoto család fejének a szemeltartására.



(Szakirodalom: George Sansom: A history of Japan to 1334, 256-258.o)

Bibliográfia

Felsorolom az idáig összeszedett könyveket, cikkeket, oldalakat, ahonnan dolgozni fogok. De valószínűleg folyamatosan fogom bővíteni.

R.H.P Mason és J.G. Caiger: A History of Japan, Tuttle Publishing, 2004
(a könyv egyébként megtalálható a GoogleBooks-on is)

Conrad Totman: Japán története, Osiris Kiadó, 2006

Hisho Saito: History of Japan Google Books

George Sansom: A History of Japan to 1334, Charles E. Tuttle Company, Inc. 1990

Margaret Fukuzawa Benton: Hojo Masako the Dowager shogun
mgejelent: Chieko Irie Mulhern, ed : Heroic with Grace, Legendary women of Japan, An East Gate Boook, 1991

Jeffrey P. Mass: The early bakufu and feudalism
H. Paul Varley: The Hojo family and succession of power
Adrew Goble: The Hojo and consultative government
megjelentek: Jeffrey P. Mass, ed: Court and Bakufu in Japan, Essays in Kamakura History, Stanford University Press, 1995

Mark Weston: Giants of Japan: The lives of Japan's most greatest men and women, Kodansha America Inc. 1999

http://www.east-asian-history.net/textbooks/480/ch11.htm

http://www.samurai-archives.com/



2010. október 28., csütörtök

Követés

Néhány embert nem enged követni...miért? O.o Közli velem, hogy a lap nem megjeleníthető. Se a Google, se a Twitter azonosítómmal nem engedi. Valaki?

Miről fog szólni...

Ahogyan a cím is mutatja, a témám a Kamakura bakufu kezdeti éveiről szól. Szeretném bemutatni az eseményeket Minamoto no Yoritomo halála után, ahogyan a hatalom a Hōjō család kezébe kerül és ahogyan ők megszilárdították pozíciójukat a shogunátusban. Beszélek majd az eseményekről és bemutatom a kulcsfigurákat. Különös figyelemmel Hōjō Masakora, apjára és öccsére, továbbá Yoritomo két fiára. Emellett a bakufu és az udvar kapcsolatára is ki fogok térni.

Nem valószínű, hogy ez lesz a szakdolgozati témám, ezért a bibliográfia pl, rövidebb lehet, mint amit általában elfogadottnak tekintenek egy szakdolgozathoz.