2010. október 29., péntek

Előzmények: a Hōgen és Heiji háborúk (lázadás)

1156. júliusában kitört az ún. Hōgen háború: Go-Shirakawa császár és Sutoku jōkō között kialakult ellentét miatt kitörő fegyveres összecsapás. A vita oka a császár személye volt. Sutoku lemondása után, saját fiát szerette volna a trónra ültetni. Azonban az eseményeket Sutoku és Go-Shirakawa apja, az erőskezű és nagyhatalmú Toba jōkō irányította. Ő pedig a trónra Go-Shirakawat ültette. Toba jōkō halála után a vita eldöntésére a két fél a bushi réteg segítségét hívta. A téma szempontjából fontos bushi családok közül a korszak kettő legjelentősebbje, a Taira és Minamoto családok mind a két oldalon harcoltak. Apa fia ellen, testvér testvér ellen. A csata Go-Shirakawa győzelmével ért véget. Az érte harcolók között ott volt Taira no Kiyomori és Minamoto no Yoshitomo. Sutoku oldalán pedig ott harcolt Yoshitomo apja, Tameyoshi, a Minamoto klán vezére is.

A családok közötti rivalizálás régóta folyt, egyszer a Minamotok, máskor pedig a Taira család emelkedett ki. Ezzel a háborúval azonban, a Tairak hatalma továbbnőtt. Go-Shirakawa kitüntette az oldalán harcolókat, azonban Kiyomori jutalmazása messze túlnőtte Yoshitomo-t, aki pedig ugyanannyit tett a győzelem érdekében. A kettejük közötti ellentét tovább fokozódott és egyenesen elvezetett a 3 évvel későbbi Heiji háborúhoz is (1159.).

Ez hatalmi konfliktusból nőtte ki magát*, Yoshitomo a császár és Kiyomori ellen vonult, de nem volt megfelelően felkészülve és elvesztette a háborút. Az oldalán harcolt három fia is, közöttük Minamoto no Yoritomo, de mindanyuk közül csak Yoritomo élte túl. Győzelme után Taira no Kiyomori megkegyelmezett Yoritomonak és két kisebb féltestvérének (Yoshitsune és Noriyori) is, akiket szerzetesi szolgálatra kötelezett, míg Yoritomot Izu tartományba, a Hōjō család felügyelete alá helyezte. A Hōjōk vazallusai voltak a Taira családnak, és még rokoni szálak is fűzték hozzájuk őket. Emellett a birtokukkal szomszédos területeken is Taira hű családok éltek. Tökéletes hely a Minamoto család fejének a szemeltartására.



(Szakirodalom: George Sansom: A history of Japan to 1334, 256-258.o)

6 megjegyzés:

  1. pedig ez csak egy emlékeztető :)

    VálaszTörlés
  2. Pont megfelelő :) Ez így lesz benne a dolgozatban, vagy csak a blogra szántad?

    VálaszTörlés
  3. ez benne lesz, csak egy kicsit hosszabban talan. kell egy elozmeny, nem vaghatok csak ugy bele a kozepebe vegulis :D

    VálaszTörlés
  4. Természetesen :) Nekem is lesz előzmény, nem lóghat csak úgy a levegőben! Mondjuk a bevezető hosszúság attól is függ, hogy a dolgozat többi része milyen hosszú.

    VálaszTörlés
  5. kivancsi vagyok a kesz dolgozatodra. volt 2 eve egy eloadas a jp politikarol tarstori oran, ha esetleg kell annak a vazlatat megkaptam, oda tudom adni

    VálaszTörlés