2010. november 27., szombat

kulcsszavak/keywords/キーワード

Hōjō Masako, Minamoto no Yoritomo, Hōjō Tokimasa, Hōjō Yoshitoki, Minamoto no Yoriie, Minamoto no Sanetomo, Minamoto no Ichiman, Hiki Yoshikazu, Hōjō család, Hiki család, Taira no Kiyomori, Hiraga Tomomasa, Go-Toba császár, bakufu, Kamakura bakufu, ama-shogun, shukuro, régens, hatalom, belviszály, samurai-dokoro, Jokyu háború, megszilárdít


Hōjō Masako, Minamoto no Yoritomo, Hōjō Tokimasa, Hōjō Yoshitoki, Minamoto no Yoriie, Minamoto no Sanetomo, Minamoto no Ichiman, Hiki Yoshikazu, Hōjō clan, Hiki clan, Taira no Kiyomori, Hiraga Tomomasa, Emperor Go-Toba, shogunate, Kamakura shogunate, ama-shogun, shukuro, regent, power, disunion, samurai-dokoro, Jokyu Disturbance, consolidate


北条 政子 , 頼朝, 北条 時政, 北条 義時, 頼家, 実朝, 一幡, 比企 能員, 北条氏, 比企氏, 清盛, 平賀 朝雅, 後鳥羽天皇, 幕府, 鎌倉幕府, 尼将軍, 宿老, 執権, 政権, 分裂, 侍所, 承久の乱, 固める

2010. november 23., kedd

Röviden Minamoto no Yoritomo-ról

Yoritomot Izu provinciába száműzték, ez kb. a mai Shizuoka prefektúrával egyezik meg. Itt 20 éven át várakozott, mire 34-35 évesen nekilátott a konkrét cselekvésnek. Természetesen a várakozással töltött évek sem voltak hiába valók. Óvatosan, nehogy felkeltse az udvar és Kiyomori figyelmét, lépésről-lépésre haladt befolyásának megszilárdításában. Jó kapcsolatot alakított ki a környező birtokok uraival és katonáival. Figyelemmel kísérte a Kyotoban zajló eseményeket, barátok és még Minamoto hű emberek révén. Érdekes megemlíteni, hogy sokan a környező birtokok urai közül rokoni vagy hűbéri kapcsolatban álltak a Tairakkal. Maguk a Hojok is Taira csatlósok, sőt egy oldalágon leszármazottak voltak. De mind szerette volna hatalmát és területeiket növelni, emellett Kiyomori viselkedése az udvarban már nagyon sokak számára volt ellenszenves. Amikor pedig Michihito herceg felszólítása megérkezett 1180-ban, megvolt az indok és a legitimáció is a hadbavonulásra. Mochihito mellesleg úgy érezte, hogy Kiyomori megtagadta tőle a trónt, ami jogosan az övé lett volna, hiszen ő Go-Shirakawa fia volt, mégis helyette Antoku-t, egy gyermeket ültettek a trónra, aki maga is félig Taira volt.
Yoritomo ezt a csatát azonban elvesztette. A végső győzelmet a Tairak felett később, 1185-ben aratta a Dan no ura-i csatában.
Yoritomo 1192-ben megkapta a shoguni rangot. Majd 1199-ben bekövetkezett haláláig irányította az országot. A hatalma a keleti országrészben abszolút volt, a többi területen pedig elég erős ahhoz, hogy meggátoljon komolyabb lázadások kialakulását.
Yoritomo kemény ember volt, aki lépésről lépésre, de nagyon határozottan haladt a célja felé: egy új rendszer felépítése és az ország feletti hatalom megszerzése. Úgy tűnik mindent ennek vetett alá. Okos volt, tudott bánni az udvarral-tisztelettel, de határozottan fordult feléjük. Képes volt felismerni a tehetséges embereket, és rangjuktól, származásuktól függetlenül kitüntette, magas pozíciókba emelte őket. Ugyanakkor a céljainak elérésének érdekében nagyon sok mindenre hajlandó volt. A Tairakkal való kiegyezésre is, egy bizonyos mértékig. Szembefordult a hagyományokkal, céljainak megfelelően alakította át a tradíciókat ha kellett. Az emberi élet se jelentett neki sokat. Testvérét is megöletette, amikor felmerült benne az árulás gyanúja. Sokaknak rendelte el a halálát, többek között olyanoknak is, akik nélkül pedig nem kerülhetett volna hatalomra.
Kétségtelenül, Yoritomo a japán történelem egyik legnagyobb alakja, hiszen kiépített egy olyan rendszert, ami hosszú évszázadokon át fennmaradt, amire később Nobunaga, Toyotomi és a Tokugawak is építkezhettek. Azonban nem népszerű és gyakran ábrázolják őt a gonosznak a különböző történetekben, amiket róla és a korról írtak. 1199-ben lovaglás közben megsérült és meghalt.

Szakirodalom:
George Sansom, 306-308, 337
Mark Weston: Giants of Japan, 139

2010. november 10., szerda

rendeles?

Felteszem ide, mert a kommentek kozott elvesz :)

ha vlki konyvet szeretne rendelni amazonrol (nem Livi, nem emezenrol) szoljon! rendelhetunk tobben egyutt, igy elosztodik a postakoltseg :)

2010. november 7., vasárnap

Könyv ismertető/ajánló

A History of Japan to 1334
Írta: George Sansom
Kiadó: Charles E. Tuttle Company, Inc. 1990

Egy három kötetes sorozat első kötetéről van szó. A két fő-forrásom közül ez az egyik. Maga a könyv hihetetlen részletességgel mutatja be a történelmet az őskortól kezdve 480 oldalon keresztül, és ez csak a 14. század első feléig tart. Amit én a könyvből elsősorban felhasználok, az a 12. fejezettel kezdődik. Ebben az író részletesen ismerteti a bushi réteg kialakulását és felemelkedését. Habár ez a rész kevésbé szorosan kapcsolódik a témámhoz, a már megtanultak felfrissítésére, és kevésbé ismert vagy éppenséggel teljesen ismeretlen események bemutatása miatt használtam fel. Az ezt követő fejezet Taira no Kiyomori életet, személyiségét és az alakjához köthető eseményeket vizsgálja. A Hōjō család ekkor már belekerült a képbe, de nem sok információval szolgál még róluk az író. Az események követése miatt fontos fejezet.
Az általam felhasznált harmadik fejezet a Gempei háborúról szól. A negyedik, pedig a keleti harcosokról, tehát Minamoto no Yoritomoról, embereiről, a háborúra való készülődésről és személyiségéről. Az utóbbi Masako szempontjából fontos. Milyen emberhez ment hozzá, stb. Mivel Hōjō család ekkor már Yoritomo oldalán állt, annak ellenére, hogy Taira szövetségesek, sőt oldalágon leszármazottak is voltak, egyre érdekesebbé válik. Tény azonban, hogy még mindig viszonylag keveset szerepelnek a könyvben. Van egy fejezet, ami külön velük foglalkozik: Hōjō régensek. Számomra ez a legérdekesebb. Viszont ez már csak a hatalomra kerülésükről szól. Masakoról nem ír sokat, pedig ekkor már nagyon benne van az eseményekben. Ezt általánosan meg tudtam figyelni. Hōjō Masakot a japán történelem egyik kiemelkedő női alakjának tekintik, aki Yoritomo oldalán segített felépíteni a bakufut, kezébe ragadva a hatalmat, irányította is, családjának játszotta át és így komoly hatást gyakorolt a történelem folyására. Mindezekkel ellentétben, vannak könyvek, ahol nem vagy csupán alig említik meg, „Yoritomo felesége”, ennyi. Nő révén valószínű, hogy kevésbe adott ki direkt parancsokat, inkább hatott az őt körül vevő férfiakra (férje, apja és öccse), talán ezért említik egyes források, mint egy maghatározó személyiséget, mások meg gyakorlatilag sehogy.
Sansom valahol a kettő között helyezkedik el. Többször megemlíti Masakot, de nem nagyon ír az eseményekre gyakorolt szerepéről. Többnyire az öccsének vagy apjának tulajdonít mindent. Ez a könyv tehát magáról Hōjō Masakorol nem ad használható képet, viszont az eseményeket kimerítően részletezi és rengeteg, idáig számomra ismeretlen információval szolgál. Az egyetlen furcsaság, amit fel tudok hozni az az, hogy az író itt-ott kissé furcsán fogalmaz, időnként pedig nem tér ki fontosabb részletekre, miközben más dolgokat meg igen részletesen ismertet. Ezektől eltekintve ajánlom bárkinek, akinek a témája kifejezetten történelmi téma. Biztos talál egy hozzá vágó fejezetet, érdemes elolvasni. Természetesen a másik két kötetet is.
Megtalálható a Japán Alapítványban.