2011. március 22., kedd

A bakufu és az udvar kapcsolata I.

Belekezdek az utolsó nagyobb rész tárgyalásába, ami az udvar és a bakufu kapcsolatát vizsgálja az első néhány évtizedben.


A császári hatalom ekkor Go-Toba kezében volt, aki 18 évesen, 1198-ban, visszavonult és a trónra csecsemő gyermekét (Tsuchimikado) ültette. Go-Toba folyamatosan lázadozott a bakufu uralma ellen, próbálta az udvarnak, elsősorban természetesen magának visszaszerezni az őt megillető hatalmat. Mikor lemondott, a fiát is úgy nevezte ki, hogy nem konzultált előtte a bakufuval. Az akkor még életben lévő Yoritomo természetesen ez bosszantotta, de nem tett konkrét lépéseket. Eltervezett ugyan egy látogatást a fővárosba, de meghalt mielőtt kivitelezhette volna. A halálát követő zűrzavaros éveket Go-Toba megpróbálta kihasználni. Volt annyira intelligens, azonban, hogy nem erőfitogtatással, hanem ravaszsággal próbált érvényt szerezni magának. Jó kapcsolatot ápolt Sanetomoval, akivel sok mindenben hasonlított az ízlésük. Személyében támogatóra lelt. Ha valamilyen a bakufunak nem tetsző lépést tett, és ezért valamiféle ellenlépésre kellett számítani, Sanetomo közbelépett és megakadályozta ezeket a bakufu részéről. Go-Toba folyamatosan próbálgatta, hogy meddig mehet el a bakufuval való szembekerülésben.
Az udvarnak ugyan valós hatalma nem sok maradt az emberek felett, presztízsértéke még hatalmas volt és Go-Toba ezt a hozzáállást igyekezett is kihasználni. Yoritomo szigorúan megtiltotta, hogy bármiféle kegyet, rangot elfogadjanak a katonái, ezt nehezen lehetett betartatni, főleg a halálát követő években, amikor is az udvari nemesek minél több szamurájt igyekeztek rávenni a szabályszegésre. Ekkor a bakufunak megvoltak a saját belső problémái, így ezek fölött az ügyek felett többnyire elsiklottak. Azonban mikor Hōjō Yoshitokinak sikerült a megszilárdítani a hatalmát eléggé, hogy amikor Sanetomo, aki maga is kapott és elfogadott különböző rangokat, meghalt, ne tolerálja tovább. Go-Toba túlságosan messzire merészkedett a bakufuval folytatott erőjátékban, amikor követelte, hogy adják át egy kamukarai kenin birtokait szeretőjének. „Kétségbe vonni egy hűbéres jogait birtokaihoz direkt támadásként fogható fel a rendszerrel szemben.”
Ugyan a bakufu megrovására úgy reagált, mint, aki visszafogja magát, továbbra is sikeresen ásta alá a bakufu tekintélyét az udvarban. Emellett szövetségek kötésébe kezdett jó néhány buddhista templommal, a Taira család még életben maradt tagjaival és elégedetlen harcosokkal. A bakufu megosztottságában bízva, 1221-ben megindította a lázadást, Hōjō Yoshitokit pedig törvényen kívülinek nyilvánította. Masako ellene volt a védekezésnek, a támadást sürgette. Megidézte a shōgun hűbéreseit és lendületes beszédet adott, amiben harcra szólította fel őket és emlékeztetett mindenkit milyen sokkal tartoznak férjének, Yoritomonak. A harc a bakufu győzelmével ért véget, a sereget Hōjō Yasutoki, Yoshitoki fia, vezette. Július 6-n bevonult Kyōtōba. Ezzel véget ért az ún. Jōkyū háború.


Sansom 377,378
Weston, 138

3 megjegyzés:

  1. Szövetség a buddhista templomokkal. Pedig mindenki azt hinné, hogy ők nem szólnak bele háborúkba. =)

    VálaszTörlés
  2. Ugyan már, a mi generációnk kung-fu filmeken nevelkedett... kaszaboló szerzetesek HAJRÁÁ!!! :)

    VálaszTörlés
  3. naja... saját kis hadseregük volt ezeknek :)

    VálaszTörlés